Dzień „Żołnierzy Wyklętych”

„W ubeckich piwnicach przestrzelone czaszki,

To śpiący rycerze majora Łupaszki.

Wieczna chwała zmarłym, hańba ich mordercom,

Tętno Polski bije, w przestrzelonych sercach”.

„Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” – to były ostatnie pożegnalne słowa siedemnastoletniej Danuty Siedzikówny, ps. „Inka”, zamordowanej przez komunistycznych oprawców w sierpniu 1946 r. w gdańskim więzieniu przy ulicy Kurkowej 12.

W naszej szkole po raz trzeci obchodzony był dzień „Żołnierzy Wyklętych”. W tym szczególnym okresie uczniowie ZSP poznawali bohaterską postawę „Inki”, poprzez oglądanie filmu o Danucie Siedzikównej, oraz tworząc plakaty na jej temat.

W pamięci kilku klas na długo zostanie dzień 06. 03.2014 r. tj. (czwartek), kiedy to dzięki staraniom Kamila Mirka ucznia klasy III TB a zarazem Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, odbyła się prelekcja na temat „Wyklętych Żołnierzy”. Przejmująca cisza w salach na Batorego i Daszyńskiego, uwidoczniła nauczycielom i zebranej młodzieży, że ten temat nadal jest bolesny i trudny do zrozumienia. Na usta cisną się pytania dlaczego?

Kamil zafascynowany historią „Żołnierzy Wyklętych” zgłosił swój udział do trzeciej edycji konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Antykomunistycznego Podziemia.

Mamy nadzieje, że Kamil podoła trudnej pracy badawczej przy zbieraniu i pisaniu pracy na temat „Cześć i chwała Bohaterom oraz wspomnienia Stefana Bugno” i podobnie jak w pierwszej edycji tego konkursu Tomasz Dulak będzie miał przyjemność zwiedzania Brukseli stolicy Unii Europejskiej.

Opracowali nauczyciele historii w ZSP