"Tischner - życie w opowieści"

W ostatnim czasie klasy 1 TŻG i 1b ZSZ, tak jak wszystkie klasy ZSP, odwiedziły Muzeum Regionalne w Starym Sączu, a konkretnie Izbę Pamięci ks. prof. Tischnera. Dzięki licznym materiałom upamiętniającym życie i myśl filozofa, a także komentarzowi pracownika muzeum, młodzież zapoznała się z bogatym dorobkiem i życiorysem przyszłego patrona naszej szkoły. Dopełnieniem tych informacji było obejrzenie filmu pt. "Tischner - życie w opowieści" - pierwszej filmowej biografii niezwykłego filozofa, zrealizowanej osiem lat po jego śmierci. Produkcja ta składa się z szeregu wzruszających wypowiedzi znamienitych postaci świata kultury, rodziny i przyjaciół, a także z niepublikowanych dotychczas materiałów archiwalnych.

Odwołuje się ona do najważniejszych etapów życia Księdza poczynając od młodości, przez święcenia kapłańskie, studia, aż do ciężkich chwil choroby i śmierci. Nie sposób ominąć reakcji młodych ludzi oglądających biografię człowieka, który wybierając swoją drogę życiową musiał zmierzyć się z negatywną reakcją najbliższej rodziny, a później w dorosłym życiu często spotykającego wrogość i niesprawiedliwość ze strony społeczeństwa. Wzruszenie malowało się na twarzach uczniów i nauczycieli gdy z przedstawianych opowiadań wyłaniał się obraz człowieka obdarzonego niezwykłą charyzmą, wyrozumiałego dla ludzkich słabości, obdarzonego nieprzeciętnym poczuciem humoru, który mimo wielu przeciwności znakomicie trafiał do serc wielu ludzi.