Wycieczka pod znakiem nasiennictwa, ale nie tylko…..

W dniu 23 października opiekunowie (Wanda Michalik, Beata Dobrowolska) wraz z klasą 2TL wybrali się na wycieczkę programową do Leśnego Ośrodka Nasiennego w Równem, w skład którego wchodzą: Stacja Oceny Nasion oraz kompleks wyłuszczarsko – przechowalniczy, a  prowadzonego przez Nadleśnictwo Dukla.

Uczniowie mieli okazję poznać sposoby określenia stanu zdrowotnego nasion, ich zdolności do kiełkowania oraz wystawiania świadectw klasyfikacyjnych nasion. W wyłuszczarni natomiast dowiedzieli się, jak uzyskuje się nasiona z szyszek gatunków iglastych oraz odskrzydlania i czyszczenia uzyskanych nasion. W  przechowalni można było obserwować, jak w specjalnych komorach chłodniczych przechowywane są nasiona buka zwyczajnego dla południowej Polski oraz innych gatunków drzew leśnych. Przechowalnia ta jest w stanie pomieścić nawet 40 ton świeżo zebranej bukwi.

Aby uatrakcyjnić wycieczkę zawodową, zaproponowano uczniom zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Znajduje  się ono na terenie najstarszej na świecie, nadal działającej, kopalni ropy naftowej. W otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego znajdują się XIX - wieczne kopanki, w których leśnicy podziwiali czarne złoto czyli naturalną ropę naftową. Spacerując alejkami, obserwowali unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym uczniowie przenieśli się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz.

To była ciekawa podróż w czasie różnymi szlakami zawodowymi…