Bieg Niepodległościowy
Posted by Ewelina Pogwizd

W piątek, 8 listopada, na starosądeckich błoniach odbył się Niepodległościowy Bieg Przełajowy i Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Starego Sącza. Zawody zorganizowano już po raz osiemnasty. Tym razem udział wzięło 370 uczniów ze wszystkich typów szkół z powiatu nowosądeckiego jak i również z Nowego Sącza oraz podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”. Uczestnicy spotkali się, by w ten sposób upamiętnić 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Jak co roku, honorowym patronem imprezy był burmistrz Starego Sącza pan Jacek Lelek, a organizatorami: Szkoła Podstawowa im. Franciszka Świebockiego w Barcicach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Rozwiń skrzydła” przy wsparciu partnerów czyli Gminy Stary Sącz oraz Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu. W przygotowanie Turnieju Strzeleckiego włączył się pan Kazimierz Baran.

Uczestników i opiekunów powitał pan Grzegorz Garwol – dyrektor Szkoły Podstawowej w Barcicach, który życzył wszystkim sukcesów sportowych i zaprosił zgromadzonych do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży. W ramach tego przedsięwzięcia wszyscy uroczyście odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego, a po nim rozpoczęła się rywalizacja sportowa.

Nad przebiegiem zawodów czuwali nauczyciele wychowania fizycznego i wolontariusze z SP w Barcicach oraz uczniowie naszej szkoły: Daniel Słowik, Kamil Gabryś, Miłosz Janik, Bartek Rogowski.

Naszą szkołę reprezentowali: Kowalik Adrian, Kowalik Krzysztof, Padula Kamil, Gumulak Patryk, Inglot Mateusz, Stojda Hubert, Pustułka Kinga, Drabik Wiktoria, Kulig Sara, Faron Łucja, Kozik Justyna, Dybiec Klaudia.

Dziewczęta w biegu wypadły wspaniale. Dzielnie zawalczyły o miejsca, co dało zespołowi sporo punktów. Chłopcy również spisali się dobrze. W starciu z uczniami z Nowego Sącza, którzy na co dzień zawodowo biegają w maratonach oraz należą do grona najlepszych młodych biegaczy w Małopolsce, mimo 101% włożonych sił, nie mieli za wiele szans na  zdobycie punktów dla drużyny. Najlepszy z nich - Krzysztof Kowalik wywalczył dodatkowe 8 pkt. do wyniku szkoły.

W Turnieju Strzeleckim wzięli udział: Adrian Kowalik, Krzysztof Kowalik oraz Kinga Pustułka.  Krzysiek wywalczył II miejsce.

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo i chęć uczczenia Święta Niepodległości w duchu sportowej rywalizacji. Uczniowie zaskoczyli swoją determinacją i wolą zwycięstwa. Warto dodać, że w zawodach z najlepszymi zmierzyli się pierwszoklasiści, czyli mamy potencjał na kolejne lata.

Opiekun Ewelina Gajdosz-Śliwa