Wycieczka do Elektrowni Wodnej w Niedzicy
Posted by Ewelina Pogwizd

W dniu 20 listopada kl. II Technik mechanik i  Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej była na wyjeździe zawodoznawczym  wraz z panią J. Sowińską
i panem P. Stojkiem. Uczniowie zwiedzali zaporę na jeziorze Czorsztyńskim.

Zbiornik Czorsztyński powstał w celu obniżenia kulminacji powodziowych i zwiększenia przepływów minimalnych w Dunajcu i Wiśle, a także wykorzystania energetycznego potencjału wody. Mieści on 232 mln m³ wody, powierzchnia zalewu to 1226 ha, a jego głębokość przed zaporą w normalnych warunkach wynosi 42 m. Zapora w Niedzicy jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym.

Uczniowie zapoznawali się z urządzeniami wytwarzającymi prąd w szczytowo – pompowej elektrowni wodnej, oraz z budową i organizacją zapory ziemnej.