dar.jpg
01
Gru
ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM, ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM bohaterom antykomunistycznego podziemia!
Posted by Ewelina Pogwizd

W poniedziałek, 2 marca, społeczność naszej szkoły oddała hołd Żołnierzom Wyklętym, uczestnicząc w uroczystej akademii zorganizowanej w sali starosądeckiego kina „Sokół”. Uczniowie klas: IV TI, I TL, I TŻG we wzruszającym programie słowno - muzycznym wprowadzili nas w realia i atmosferę tragicznych czasów, kiedy to żołnierze tzw. II konspiracji podjęli nierówną walkę przeciw sowietyzacji Polski.

W przejmującej ciszy wysłuchaliśmy recytacji wiersza autorstwa Leszka Andrzeja Mroczkowskiego „Ostatni list do Matki”, a także, wykonanej przy akompaniamencie gitary, piosenki Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”.

Prezentacja multimedialna przybliżyła nam sylwetki najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych: gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, rotmistrza Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, Józefa Kurasia „Ognia”, Danuty Siedzikówny „Inki”, Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” i ostatniego niezłomnego Józefa Franczaka „Lalka”, zamordowanego w 1963 roku.

Akademię zakończyła projekcja filmu pt. „Kwatera Ł” ukazującego prace ekshumacyjne na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, mające na celu identyfikację szczątków osób zamordowanych przez UB w latach 1944-56. Kwatera na Łączce jest miejscem pochówku żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego, którzy byli katowani i mordowani w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej, a potem wrzucani do bezimiennych dołów. Film to zapis pracy archeologów, antropologów, historyków i lekarzy sądowych. Szczególnie zapadły nam w pamięci słowa prof. Krzysztofa Szwagrzyka, prezesa IPN, kierującego poszukiwaniami  miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego: „ Komunizm był zbrodniczym systemem, komuniści po wojnie w latach 40-tych i 50-tych dokończyli dzieła okupantów sowieckich i nazistowskich, mordując resztki elit, które w tym kraju pozostały.”

Do tej pory nikt za te zbrodnie przeciwko Narodowi Polskiemu nie został pociągnięty do odpowiedzialności, a przecież żyją jeszcze oprawcy.

Cześć i chwała Bohaterom!