Dzień Bezpiecznego Internetu szanse i zagrożenia
Posted by Ewelina Pogwizd

Nasza szkoła w marcu br. była organizatorem lokalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2021. Za włączenie się w tę akcję otrzymaliśmy zaświadczenie potwierdzające udział. Wykorzystaliśmy potencjał Internetu w promocji tematu bezpieczeństwa online, co jest ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy młodzi internauci korzystają codziennie z sieci.

Często nie zdają sobie sprawy z różnych zagrożeń, dlatego nasza szkoła włączyła się w taką inicjatywę, żeby szerzyć wiedzę i praktyczne wskazówki do świadomego i odpowiedzialnego korzystania ze źródeł Internetu.

Młodzież uczestniczyła w przygotowanych przez nauczycieli interesujących lekcjach o następującej tematyce:

- Pięć kroków do prywatności
- Bezpieczne wakacje w sieci – Wizerunek on-line w sieci
- Bezpieczne wakacje w sieci – Pięć porad dla nastolatków
- Zagrożenia wynikające z nadmiernego korzystania z Internetu i komputera (w tym gier) – film „Dzień z życia”
- Jak sobie radzić z cyberprzemocą?
- Emoji – wyraź siebie
- Fomo – jak sobie z tym radzić
- Mój wizerunek on-line
- Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych

W ramach tej inicjatywy także nauczyciele uczestniczyli w webinariach. Oto przykładowa tematyka:
- Logowanie do realu. Jak zmieniła się rzeczywistość dzieci i młodzieży w pandemii
- Co (nowego) wiemy o cyberprzemocy?
- Jak zadbać o uczniów i ich dobrostan w dobie pandemii
- Granie Nauczanie – gry wideo w świecie dzieci i młodzieży
- Program IMPACT

Mamy nadzieję, że przybliżone młodzieży zagadnienia pomogą im podczas korzystania z zasobów Internetu i ustrzegą przed różnymi zagrożeniami.