11.jpg
01
Gru
Już teraz pomyśl o swojej emeryturze udział młodzieży naszej szkoły w projekcie edukacyjnym ZUS
Posted by Ewelina Pogwizd

Pani Anna Mieczkowska – Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji w Oddziale ZUS w Nowym Sączu prowadziła zajęcia z nasza młodzieżą i zgodziła się porozmawiać na temat ważnego projektu z nauczycielką przedmiotów ekonomicznych Małgorzatą Sułkowską – Wilk.

 

MSW: Co składa się na naszą emeryturę? Na jakie świadczenia możemy liczyć, płacąc składki do ZUS? Jakie obowiązki ma przedsiębiorca? – odpowiedzi na te i inne pytania mogliśmy uzyskać podczas projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”, w którym nasza szkoła bierze udział już od kilku lat. Do kogo skierowany jest projekt?

AM: Projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS” skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. To nasz pierwszy, autorski, projekt, który powstał, by budować świadomość młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne.

 „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą, jak być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń. W czasie spotkań uczymy zasady solidaryzmu społecznego, oraz prezentujemy praktyczną wiedzę przydatną przyszłym przedsiębiorcom. Realizacja czterech tematów pozwala uczniom zaznajomić się z zasadami działania systemu ubezpieczeń społecznych i jego znaczeniem w życiu. Ta wiedza pozwoli im świadomie, po zakończeniu edukacji, wkroczyć na rynek pracy.

MSW: Czy cztery godziny zajęć z młodzieżą jest wystarczające, by uświadomić im, jak ważne są ubezpieczenia społeczne?

AM: Dziś młodzi nie zastanawiają się nad tym, co im grozi, gdy sami wykluczą się z ubezpieczeń społecznych, chociażby wybierając umowy o dzieło. Nie zdają sobie sprawy powagi sytuacji, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku, choroby, stracą sprawność i możliwość zarobkowania, a wcześniej nie podlegali ubezpieczeniom społecznym. Niestety, takie historie dzieją się na co dzień, dlatego warto poznać konsekwencje swoich decyzji w dorosłości, by nie zaprzepaścić egzaminu z życia.

MSW: Przybliżmy zatem, z czego składa się projekt „Lekcje z ZUS”? Jakie treści poznają uczniowie?

AM: Projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS” składa się z czterech tematów zajęć: „Świadomy zawsze ubezpieczony”, „Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki”, „Emerytura – twoja przyszłość w Twoich rękach”, „e-ZUS, czyli firma pod ręką”. Wszystkie materiały dydaktyczne do zajęć zapewnia bezpłatnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dla uczestników i prowadzących przygotowaliśmy materiały edukacyjne, prezentacje multimedialne, filmy i scenariusze lekcji. Wszystko napisane jest przystępnym językiem, ciekawie zilustrowane i opatrzone dodatkowymi treściami. Często te materiały stają się w domach rodzinnych uczniów swoistym vademecum ze świadczeń, a młodzież – ekspertami z zakresu ubezpieczeń społecznych w wymiarze także praktycznym.

MSW: Jakie wymierne korzyści, oprócz cennych informacji, oczywiście, mają uczniowie, którzy biorą udział w tym Projekcie?

AM: Młodzież biorąca udział w „Lekcjach z ZUS” może zmierzyć się z rówieśnikami w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.  Trzeba przyznać, że wiedza naszych olimpijczyków znacznie przewyższa tę, jaką ma przeciętny Polak. Na laureatów finału czekają cenne nagrody: laptopy, tablety czy e-booki, a także indeksy i punkty rekrutacyjne na wybrane wyższe uczelnie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził Olimpiadę nawet podczas tegorocznych ograniczeń wynikających z sytuacji epidemiologicznej. Uczniowie mieli najpierw możliwość przetestowania platformy, by spokojnie i bez obaw przystąpić do rozwiazywania zadań konkursowych.

MSW: Czekamy w takim razie na kolejną edycję „Lekcji z ZUS” w roku szkolnym 2021/2022.  Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas.

AM: Dziękuję również.

Galeria zdjęć >>>