10.jpg
01
Gru
Szkoła letnia z ks. Jerzym Popiełuszką
Posted by Ewelina Pogwizd

W czerwcu br. uczennice klasy III TŻg Aleksandra Łuczkiewicz i Joanna Marczyk pod opieką merytoryczną nauczycielek – p. Doroty Kruczek i s. M. Natany Kasprzyk wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Ksiądz Jerzy Popiełuszko – bohater zwykłych ludzi”. Wraz z 11 uczniami z całej Polski Ola i Joasia zostały laureatkami konkursu i wraz z opiekunką w nagrodę wyjechały w dniach 4 -8 sierpnia do Warszawy na Szkołę Letnią – Wakacyjne Spotkania z Księdzem Jerzym Popiełuszką pod hasłem „Prawda. Wolność. Solidarność”.

Szkoła Letnia została zorganizowana dzięki współpracy Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej, NSZZ Solidarność, Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Instytutowi Pamięci Narodowej. Niestety z przyczyn niezależnych od Joasi, nie mogła wziąć udziału w tym przedsięwzięciu, dlatego zastąpiła ją Magda Poręba.

Dni wypełnione były niezwykłymi spotkaniami z wybitnymi historykami (prof. Jan Żaryn, dr Rafał Łatka, Jakub Gołębiewski), ze świadkami życia księdza Jerzego (Adam Nowosad, pani Grażyna Siemion, hutnicy z Huty Warszawa, pani Katarzyna Soborak, ks. Wiesław Wasiński, Krzysztof Koziestański) z warsztatowiczami i metodykami (Marcelina Koprowska, Agnieszka Bejnarowicz, Artur Wolski).
Zwiedziliśmy wraz z przewodnikiem – prywatnie przyjacielem Księdza – Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszki, ponadto mieliśmy możliwość odwiedzić Hutę Warszawa, gdzie spotkaliśmy się z emerytowanymi hutnikami, a także zwiedziliśmy Cytadelę Warszawską, miejsce kaźni wielu polskich bohaterów.
Młodzież wzięła udział w warsztatach dziennikarskich - prasowych (Agata Ślusarczyk) i radiowych (Paweł Kęska), podczas których wspólnie nagrali audycję radiową z wywiadami na temat tego, co działo się podczas tych kilku dni. Bardzo ważnym momentem był pokaz filmu "Wolność jest w nas" i spotkanie z Adamem Woronowiczem – aktorem grającym główną rolę – Księdza Popiełuszki. Niesamowitą atrakcją zarówno dla uczniów jak i nauczycieli była gra miejska. W 3-4 osobowych grupach przemierzyliśmy wiele ulic Warszawy – miejsc poświęconych Bohaterowi Szkoły Letniej i wydarzeniom lat 70-tych i 80-tych XX wieku. Zabawa była przednia, a emocje niesamowite. Wykonanie zadań przysporzyło trochę problemów, ale dzięki temu zbliżyliśmy się do tych czasów i tych ludzi.

To był wartościowy i piękny czas. Przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni, poznaliśmy historie mało nam dotąd znane, ale przede wszystkim mieliśmy możliwość spotkania ze świadkami tych czasów. Do tego moc nowo zawartych przyjaźni i ta najważniejsza - z księdzem Jerzym!

Galeria zdjęć >>>