krak.jpg
Znamię! Znam je?
Poprawiono: 08 grudzień 2021

W roku szkolnym 2021/22 nasza szkoła kontynuuje realizację ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka. Zajęcia są prowadzone przez nauczycielkę biologii i pielęgniarkę szkolną w klasach pierwszych. Pozostałe klasy były objęte programem w dwóch poprzednich latach.

Każdego roku w Polsce onkolodzy odnotowują 2500-3000 nowych przypadków zachorowań na czerniaki. Niestety, blisko 40% chorych umiera z powodu tego nowotworu, gdyż zbyt późno trafia do lekarzy. Tymczasem wcześnie wykryty czerniak jest bardzo łatwo uleczalny. Dziś, częściej niż w poprzednich latach, notuje się przypadki zachorowań u młodych osób. Do najważniejszych przyczyn należy m.in. zmiana stylu życia – głównie, większa popularność solariów i moda na opaloną skórę.

Dla przypomnienia:

Zagrożenie zachorowaniem na czerniaka wzrasta, jeżeli:

- posiadasz jasną karnację, rude lub blond włosy, niebieskie oczy, liczne piegi;
- masz dużą liczbę znamion barwnikowych;
- doznałeś oparzeń słonecznych;
- słabo tolerujesz słońce – opalasz się z dużym trudem lub w ogóle;
- w rodzinie występowały nowotwory skóry;
- korzystasz z solarium.

Złote zasady ochrony przed czerniakiem:
- raz w miesiącu dokładnie oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe;
- jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, niezwłocznie udaj się do dermatologa lub onkologa;
- unikaj słońca w godzinach: 11.00-16.00;
- nie opalaj się w solarium;
- najlepiej raz na rok odwiedzaj profilaktycznie dermatologa;
- jeśli chcesz się opalać, rób to z głową – pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych.

 

akademiaczerniaka7wZNAMIE2