Zdrowa kanapka powinna być stałym elementem zdrowej diety. W końcu kanapki to najczęściej podstawa śniadania czy kolacji. Zabiera się je do pracy, sięga po nie w szkole, dlatego warto zadbać, by znalazły się w niej wartościowe produkty.
Zdrowa kanapka – z czego powinna się składać?
Kanapkę warto przygotować zgodnie z piramidą zdrowego żywienia – ogólnej idei wskazującej, jak komponować swój jadłospis, aby postępować z korzyścią dla zdrowia.
- warzywa
U podstawy piramidy zdrowego żywienia, zaraz za aktywnością fizyczną, znajdują się warzywa. Każde z nich ma inne właściwości. Szczególnie poleca się rośliny warzywne zielonolistne, do których zalicza się: sałatę, rukolę, roszponkę, szpinak, jarmuż, kapustę pekińską, koper, szczypior, botwinę, natkę pietruszki, seler naciowy. Te warzywa można jeść dowolnie, gdyż są wyjątkowo niskokaloryczne, a dodając je na spód kanapki lub posypując nimi wierzch, podnoszą walor estetyczny.
Przy komponowaniu kanapki należy pamiętać, aby znalazło się w niej wartościowe źródło białka: jaja, ser, wędlina. Jest to ważny element dla sprawnie działającego organizmu i powinien pojawiać się w każdym głównym posiłku.
- produkty pełnoziarniste
Najlepsze jest pachnące razowe pieczywo na zakwasie – może być kilkudniowe. Proces czerstwienia sprawia, że chleb wolniej się trawi, obniżając swój indeks glikemiczny.
Uczniowie klas gastronomicznych kształcą w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijają kreatywność i podsuwają wszystkim pomysły na zdrową i zabawną kanapkę.
Dorota Kulig-Marcisz