slide-4.jpg
Dzień Bezpiecznego Internetu 8 marca 2022
Poprawiono: 09 luty 2022

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, teraz DBI obecny jest w państwach  całego świata. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF).

Celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa „ w sieci” oraz ukazywanie  pozytywnych zasobów  Internetu.

Z okazji obchodów DBI 2022 przygotowany został cały kalendarz wydarzeń w lutym i marcu. Uczestnicy obchodów mogą wybierać z gamy webinarów, spektakli oraz lekcji online (ZOBACZ KALENDARIUM WYDARZEŃ).

Każda instytucja/osoba, która zarejestruje swoją inicjatywę na stronie DBI.pl otrzyma elektroniczne zaświadczenie udziału w DBI. 

Materiały dotyczące DBI można znaleźć na stronie: https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy//baza-webinaria.html

Oto podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu:

1. Chroń swoją prywatność! Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy lub hasła.

2. Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.

3. Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w Internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców, zaufane osoby.

4. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.

5. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób.

6. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.

7. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.

8. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych.

9. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.

10. Czytaj regulaminy.

11. Pamiętaj o wylogowywaniu się ze stron.

12. Nie udostępniaj swojego konta, profilu.

13. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL.

14. Mów, jeśli coś jest nie tak! W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie.

15. Może pojawiać się zjawisko cyberprzemocy, jego formy to: publikowanie poniżających filmów lub zdjęć, publikowanie ośmieszających wulgarnych komentarzy i postów, włamania na konta serwisów społecznościowych, podszywanie się pod inne osoby, wykluczanie z internetowych społeczności. Hejt to też forma cyberprzemocy.

16. Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

17. Korzystaj z umiarem z Internetu! Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

Internet może być groźnym źródłem uzależnienia.