tatry2.jpg
Antygona contra Kreon na deskach scenicznych
Poprawiono: 23 listopad 2022

Dzieje tebańskiej księżniczki broniącej praw boskich to jedna z najpopularniejszych historii antycznych, która przetrwała do naszych czasów. Jej decyzje miały tragiczne konsekwencje, o czym przekonali się pierwszoklasiści, oglądając 21 listopada spektakl przygotowany przez aktorów z Teatru Cracovia. Pierwsze spotkanie z teatrem antycznym w szkole średniej stanie się podstawą rozważań nad rolą tej dziedziny sztuki, specyfiką kontaktu widza z aktorami wcielającymi się w postacie znane z mitów, ale i uniwersalne archetypy ludzkich zachowań.

Po przedstawieniu uczniowie pod opieką wychowawców i nauczycieli szukali historycznych i kulturowych śladów przeszłości w Nowym Sączu. Od pomnika Adama Mickiewicza na Plantach z 1962 roku przeszli obok współczesnych figur roztańczonych sądeczan przy ławeczce zakochanych pod obiekty sakralne, przy których próbowali dostrzegać ślady gotyckie. Spacer pod synagogę w poszukiwaniu śladów obecności Żydów w przestrzeni miejskiej zakończył się przed sądeckim ratuszem, w którym to zakochany Polak ukrywał za zegarem w czasie wojny młodą kobietę pochodzenia żydowskiego.

W Nowym Sączu przeszłość łączy się z teraźniejszością. Niektórzy uczniowie pierwszy raz poznawali historię, wpisującą się w dzieje miasta, który obchodzi 730 – lecie lokacji.

Efektem szkolnej wyprawy będą ciekawe zadania😉

 

 Galeria zdjęć >>>