krak.jpg
Sposoby na wykorzystywanie energii odnawialnej lekcja wyjazdowa
Poprawiono: 16 grudzień 2022

W dniu 21 listopada klasy: II i III Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej były na wyjeździe zawodowym w ramach zajęć w terenie wraz z panią J. Sowińską i panem P. Stojkiem. Uczniowie zwiedzali Elektrownię Wodną na  jeziorze Czorsztyńskim. Szczegółowe zwiedzanie elektrowni obejmowało wewnętrzny balkon widokowy, halę maszyn, halę generatorów, galerię kontrolno-pomiarową i koronę zapory głównej, poziom technologiczny elektrowni (poziom pokrywy turbiny) oraz wejście na taras widokowy.

Zawód technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest zawodem specjalistycznym, promowanym z uwagi na konieczność ochrony środowiska, a elektrownia wodna jest tego przykładem.

Zbiornik Czorsztyński powstał w celu obniżenia kulminacji powodziowych i zwiększenia przepływów minimalnych w Dunajcu i Wiśle, a także wykorzystania energetycznego potencjału wody. Mieści on 232 mln m³ wody, powierzchnia zalewu to 1226 ha, a jego głębokość przed zaporą w normalnych warunkach wynosi 42m. Zapora w Niedzicy jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pracownika elektrowni, który bardzo przystępnie i ciekawie omówił budowę i sposób wytwarzania  prądu w szczytowo-pompowej elektrowni wodnej.

123

 

2