musz.jpg
W trosce o nasze zdrowie
Poprawiono: 20 luty 2023

W roku szkolnym 2022/23 nasza szkoła kontynuuje realizację programów profilaktycznych o tematyce zdrowotnej, które wynikają z aktualnych trendów w zachowaniach młodzieży oraz z narastających problemów w Polsce i na świecie.

1

1. „ARS, czyli jak dbać o miłość?” – program edukacyjny w zakresie uzależnień powstał w odpowiedzi na problem używania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Jego wyjątkowość polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień. Skupiono się bowiem na negatywnym wpływie substancji psychoaktywnych na wartości uznawane przez młodych ludzi za ważne, takich jak miłość, rodzina i bezpieczeństwo. Celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

2

2. „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” – profilaktyka raka szyjki macicy i innych chorób wywołanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Co roku w Polsce wykrywa się raka szyjki macicy u blisko 4 tys. kobiet, a około 2 tys. umiera z tego powodu. Głównymi założeniami programu są zwiększenie poziomu wiedzy z zakresu profilaktyki HPV, oraz motywowanie kobiet do regularnych badań profilaktycznych przez całe życie.

3

3. „Znamię! Znam je?” – upowszechnienie wiedzy na temat nowotworu złośliwego skóry – czerniaka. W ciągu ostatnich 20 lat zapadalność na czerniaka znacznie wzrosła. Przyczyną tego stanu rzeczy jest niska świadomość społeczna w zakresie profilaktyki i czynników ryzyka. Celem działań jest przedstawienie młodym ludziom konsekwencji nadmiernego korzystania z kąpieli słonecznych, solariów oraz wykształcenie umiejętności wczesnego rozpoznawania zmian skórnych i potrzeby regularnych badań u specjalistów.

4

4. „Podstępne WZW” – upowszechnienie wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Program jest odpowiedzią na pojawiające się wciąż nowe przypadki zakażeń HBV i HCV. Głównym celem programu jest wzrost świadomości młodzieży w zakresie ryzyka zakażenia WZW w salonach kosmetycznych w trakcie wykonywania zabiegów upiększających, tatuaży, piercingu, przekłuwania uszu.

Zajęcia związane z realizacją ww. programów prowadzone są przez cały rok szkolny przez nauczycieli biologii, pedagogów szkolnych i pielęgniarkę szkolną. Materiały pomocnicze dostarcza do szkoły Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, są one również dostępne na stronie internetowej:   https://www.gov.pl