Uczniowie tego kierunku uczą się urządzać zakłady gastronomiczne, układać diety, umiejętnie sporządzać potrawy zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, estetycznego ich podania i prawidłowej obsługi konsumenta. Zdobywają umiejętności, prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Absolwent jest przygotowany do sporządzania potraw i napojów. Posiada umiejętności, które potrzebne są w pracy kucharza, a ponadto wykonuje zadania zawodowe związane z planowaniem i ocenianiem żywienia, organizowaniem i wykonywaniem usług. Posługuje się nowoczesnymi technologiami i urządzeniami, które ułatwiają realizację zadań zawodowych. Planuje i ocenia jadłospisy. Oblicza wartość odżywczą i energetyczną posiłków,układa menu codzienne i okolicznościowe. Korzysta z programów komputerowych, które ułatwiają planowanie i rozliczanie działalności zakładu. Opracowuje oferty usług gastronomicznych.
Dodatkowo uczniowie mają możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności uczestnicząc w kursach barmaństwa, baristy, sommeliera , kuchni molekularnej i dietetyki.
Zajęcia w naszej szkole odbywają się w pracowni gastronomicznej, oraz w pracowni obsługi konsumenta, doskonale wyposażonej w profesjonalny sprzęt gastronomiczny, umożliwiający rozwijanie umiejętności zawodowych. Zajęcia odbywają się w blokach lekcyjnych kilkugodzinnych, podczas których młodzież przygotowuje potrawy, dokonuje ich oceny, a następnie je konsumuje.
W miesiącu kwietniu np wykonywaliśmy tradycyjne polskie potrawy wielkanocne i usiedliśmy przy wielkanocnym śniadaniu , dokonując oceny wykonanych potraw.
Zajęcia z gastronomii są bardzo kreatywne, uczą wielu umiejętności w tym zakresie i dają bardzo dużo satysfakcji .