musz.jpg
Polskie maki, bławatki i rumianki, dźwięki piosenek ludowych, starosądeckie pierogi i język angielski. Powitanie Węgrów w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu

11 czerwca w  Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera  w Starym Sączu odbyło się oficjalne powitanie węgierskich uczniów szkoły średniej z Radnóti Miklós Gimnázium z Dunakeszi. Uczennice Kinga Bieryt oraz Karolina Maślanka w strojach regionalnych dodały kolorytu całej uroczystości. W tle rozbrzmiewały dźwięki harmonii oraz polskie piosenki ludowe w wykonaniu Grzegorza Żywczaka, ucznia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Uroczystość powitania otworzyła z-ca dyrektora pani Anna Mikulec, która życzyła wszystkim niezapomnianych wrażeń oraz przyjemnego pobytu. Całość uroczystości poprowadzili w języku angielskim uczniowie Technikum Obsługi Turystycznej Daniel Babik oraz Kamil Babik. Przyszła długo oczekiwana chwila, gdy odczytane zostały nazwiska uczniów z Węgier oraz goszczącej ich młodzieży z Polski. 11 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu oraz 2 uczniów Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu ma okazję doskonalić praktyczne wykorzystanie języka angielskiego. Wszyscy uczniowie otrzymali koszulki symbolizujące współpracę międzynarodową z napisem 'Poland- Hunagry. Stary Sącz 2014', a także okolicznościowe pocztówki wydane z okazji tegorocznej wizyty Węgrów w ZSP. Ostateczna koncepcja pocztówki została opracowana przez panią Olgę Wojciechowską, nauczyciela informatyki w oparciu o projekty uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Przy słodkich przysmakach oraz polskich pierogach, z muzyką ludową w tle, młodzież polska i węgierska rozpoczęła swoją tegoroczną przygodę z językiem angielskim w tle. Nie zabrakło również niespodzianki. Grzegorz Żywczak oraz grupa sygnalistów myśliwskich wspólnie z młodzieżą polską i węgierską odśpiewali piosenkę 'Hej z góry, z góry'.
    Młodzież odwiedziła już Zakopane, a Dolina Kościeliska okazała się idealnym miejscem na górską wędrówkę. Wielką atrakcją okazało się zwiedzanie Jaskini Mroźnej w Tatrach.  Należy podkreślić, iż w wycieczce wzięli również udział węgierscy gimnazjaliści z Dunakeszi oraz młodzież z zaprzyjaźnionego Gimnazjum im. Jana Pawła II z Gołkowic. Gimnazjum w Gołkowicach również prowadzi współpracę międzynarodową z Radnóti Miklós Gimnázium.
    W planach jest jeszcze wycieczka do Szczawnicy oraz sobotni spacer po Starym Sączu w towarzystwie absolwentów Technikum Obsługi Turystycznej, którzy wcielając się w rolę przewodników opowiedzą w języku angielskim o ciekawych miejscach w Starym  Sączu.
    Tegorocznej wizycie Węgrów już tradycyjnie towarzyszą warsztaty polsko-węgierskie w języku angielskim ("Fauna i flora Podhala". "Konwencjonalne i niekonwencjonalne źródła energii", "Wiedza o terenie i przyrodzie Pienin" oraz "Stary Sącz i Święty Jan Paweł II").  Program współpracy z Węgrami przynosi wiele korzyści, pozwala odkrywać wspólne korzenie, poznawać walory historyczne i turystyczne obu krajów, ale nade wszystko umożliwia młodzieży naukę języka angielskiego w praktyce. Młodzież węgierska ma również okazję poznać polską gościnność i nawiązać nowe przyjaźnie na starosądeckiej ziemi.
     Nad realizacją tegorocznego programu współpracy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych ze szkołą średnią na Węgrzech czuwają nauczyciele języka angielskiego: Karolina Czajka, Beata Damasiewicz, Anna Mazur, Dominika Olech, Karolina Puścizna oraz Amelia Zięba, a program wspiera dyrektor szkoły pani Małgorzata Konstanty. Młodzież węgierska oraz koordynatorzy współpracy z Dunakeszi będą przebywać w Starym Sączu do soboty.

Galeria zdjęć>>