Oficjalne wskaźniki czytelnictwa prezentują, że ponad 60 % Polaków powyżej 15. roku życia nie czyta książek, ale jednocześnie to dorośli wymagają i pouczają młodych. Uczestnicy naszego kolejnego Konkursu czytelniczego pod honorowym patronatem Starosty Powiatowego Marka Kwiatkowskiego udowodnili, że czytanie to nie przykry obowiązek szkolny – ale przyjemność i niezwykła przygoda, do której zaprosiły młodzież szkół podstawowych organizatorki (Justyna Białka, Dorota Kruczek i Wiesława Majda).
John Flanagan w pierwszej części „Zwiadowców, ks.1 Ruiny Gorlanu” przeniósł współczesnego czytelnika w świat fantastyki – rycerzy, wargalów i kalkarów, którzy pod wodzą pokonanego przed laty Morgartha zagrażają Królestwu Gorlan.
W drugim tygodniu czerwca ( 6.06.) w gościnnych progach naszej szkoły uczniów i ich opiekunów z okolicznych gmin powiatu nowosądeckiego powitał serdecznie dyrektor Grzegorz Skalski, gratulując ciekawości świata oraz pasji czytelniczych.
Uczestnicy przystąpili do zmagań z testem, który sprawdzał znajomość przygód pięciu sierot wychowywanych na dworze barona Aralda. Wśród 35 zróżnicowanych pytań były także podchwytliwe i szczegółowe, pozwalające wyłonić zwycięzców. Uczniowie w zasadzie wykorzystywali czas przeznaczony na rozwiązanie testu.
W oczekiwaniu na wyniki miłośnicy fantastyki przystąpili do części plastyczno-jezykowej. Pod opieką polonistki i naszych uczniów z klas reprezentujących różne profile oferowane (Technikum gastronomiczne i obsługi turystycznej, Technikum informatyczne i Technikum leśne) w starosądeckim zespole w grupach reprezentujących szkoły lub mieszanych przygotowywali plakaty ilustrujące aforyzm: „By osiągnąć szczyty, stajemy na książkach, które przeczytaliśmy” oraz układali hasło promujące czytelnictwo. Rezultaty okazały się twórcze i oryginalne. Za najlepsze (wybór uczniowski i nauczycielski) były słodycze. Organizatorki ze swoimi pomocnicami (uczennice 3 GT i 2 TL) sprawnie sprawdziły rozwiązania, wyłaniając najlepszych znawców powieści.
Dyrektor starosądeckiego Zespołu Szkól, podsumowując konkurs, pogratulował sukcesów czytelniczych, a także kreatywności i talentów wszystkim uczestnikom. Wręczył dyplomy, nagrody dla zwycięzców oraz upominki dla wszystkich ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Firmę „Fakro”, Piwniczankę Spółdzielnię Pracy i Radę Rodziców ZS.
Tegorocznymi zwycięzcami indywidualnymi zostali:
I miejsce – Lena Drożdż Szkoła Podstawowa im. św. Kingi w Popowicach,
II miejsce – Helena Deja – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu,
III miejsce – Karolina Bołoz – Szkoła Podstawowa w Łomnicy Zdroju.
Wyróżnienia otrzymali: Dominika Arendowska i Antonina Bober (SP w Gaboniu), Lena Tomasiak (SP w Rytrze), Eryk Barnach (SP w Przysietnicy), Ecaterina Petrascu (SP nr 2 w Starym Sączu) oraz Jakub Kwiczala (SP w Łomnicy Zdroju).
Organizatorki wyrażają wdzięczność naszej wspaniałej młodzieży (Weronice, Aleksandrze, Ewelinie, Kasi, Kamilowi, Julii i Roksanie), która po raz kolejny chętnie odpowiedziała na prośbę o pomoc w przeprowadzeniu Konkursu.
Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy miłych spotkań z literaturą w czasie nadchodzących wakacji.
Hojnym Sponsorom serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej akcji, która czyni jeszcze atrakcyjniejszymi zmagania konkursowe.