„Drugie życie transplantacja masz dar uzdrawiania”

Od stycznia  nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji dotycząca transplantologii pt. „Drugie życie – transplantacja masz dar uzdrawiania”
Kampania rozpoczęła się w Krakowie 24 stycznia 2014. Zostały tam przekazane niezbędne informacje i materiały dotyczące całej kampanii.

Uczniowie naszej szkoły pomimo trudnego tematu śmierci i przeszczepów z dużym zaangażowaniem włączyli się w akcję. Działania podjęte przez koordynatora Dominiką Pasoń-Kozik, panią pielęgniarkę i uczniów klasy I i II technikum Leśnego opierały się na uświadamianiu o potrzebie wykonywania przeszczepów i konieczności wypełnienia oświadczeń woli. W ramach akcji rozdano ok. 1000 oświadczeń woli. Dodatkowo wykonano:

    Gazetki tematyczne w klasach i na korytarzach w szkole.

    Zajęcia  z młodzieżą na temat transplantologii z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, praca na lekcjach z wykorzystaniem kart pracy i materiałów na temat dializowania  na lekcjach biologii i na godzinach wychowawczych. W sumie przedstawiono prezentacje i przeprowadzono pogadankę w 8 klasach.

    Rozdanie oświadczeń woli w trakcie zebrania z rodzicami.

    Marsz w koszulkach w Dolinie Chochołowskiej, rozdawanie oświadczeń woli i naklejek, pozostawienie plakatu i oświadczeń woli w Schronisku na Polanie Chochołowskiej.

    Marsz w koszulkach na Turbacz, rozdawanie oświadczeń woli i naklejek, pozostawienie plakatu i oświadczeń woli w Schronisku na Turbaczu.

    Spotkanie z panią po przeszczepie nerki  wraz z uczniami 5 różnych klas na terenie szkoły.

    Rozdanie oświadczeń w trakcie Pikniku Ekologicznego w Piwnicznej.

    Rozdanie oświadczeń woli  w trakcie konferencji z nauczycielami.

    Zbieranie starych telefonów komórkowych dla Centrum Dializacyjnego w Krakowie oddział dla dzieci.

Cała akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Uczniowie chętnie podejmowali różne inicjatywy i bardzo chętnie uczestniczyli w organizowanych przedsięwzięciach. Część uczniów zaangażowanych w akcje jest członkami szkolnego koła Ligii Ochrony Przyrody stąd ich pomysł na rozdawanie oświadczeń w Dolinie Chochołowskiej i na Turbaczu. Uczniowie z dużym zaangażowaniem rozdawali oświadczenia i tłumaczyli jak ważne jest posiadanie takiego oświadczenia przy sobie. Turyści nie szczędzili pochwał dla młodzieży, że o sprawach trudnych umie mówić z taką powagą i pełnym przeświadczeniem o konieczności pomocy innym.
Cała akcja była bardzo udana. Cieszy  świadomość uwrażliwienia młodych ludzi  na drugiego człowieka.
Kampania zakończyła się 24 czerwca 2014 w Krakowie w Urzędzie Marszałkowskim w obecności lekarzy i znamienitych osób działających na rzecz transplantologii w Polsce.

Galeria zdjęć>>