Pierwsze przymiarki do studiowania
Poprawiono: 04 grudzień 2023

W dniu 27 listopada kl. 5TIp wraz z opiekunami: panem S. Klimkiem, panią E. Pogwizd oraz panem S. Drzyzgą uczestniczyła w wycieczce zawodowej pod hasłem „Dzień z życia studenta” zorganizowanej przez Wydział Nauk Inżynieryjnych Akademii  Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Nasi uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi studenci.

Na początek wysłuchali wykładu pt. „Plastyfikatory TDAE-innowacyjna technologia  produkcji opon samochodowych”, po którym udali się na pierwsze w swoim życiu zajęcia dotyczące kryptografii i szyfrowania. Po ćwiczeniach przyszedł czas na laboratorium – młodzi informatycy zapoznali się z metodami działania różnych drukarek 3D.

Pobyt na uczelni kończył się kolejnym wykładem, tym razem pt. „Sztuczna inteligencja”. W erze, kiedy AI staje się nieodłącznym elementem życia w Internecie, miał on szczególne znaczenie. Sztuczną inteligencję szeroko stosuje się do dostarczania spersonalizowanych rekomendacji podczas zakupów online, np. na podstawie historii wyszukiwań i zakupów. Pojawiają się wirtualni asystenci, którzy odpowiadają na pytania, dają rekomendacje i pomagają w zakupach czy w organizacji codziennych zajęć. Uczniowie również dobrze znają technologię AI, którą niejednokrotnie wykorzystują przy rozwiązywaniu trudniejszych zadań i problemów z lekcji.

Rosnące uzależnienie od systemów sztucznej inteligencji niesie ze sobą również potencjalne zagrożenia, między innymi: wyzwania etyczne, fake newsy, oszustwa internetowe, „kradzież miejsc” pracy.

Uczniowie miło spędzili czas, a nauczyciele przypomnieli sobie swoje studenckie czasy oraz „ucięli” miłe pogawędki z byłymi absolwentami naszej szkoły, których spotkali na korytarzach uczelni.