tatry1.jpg
Język angielski językiem świata

Uczniowie klasy 2ET mieli swobodę odkrywania różnych kultur i tradycji na Wydziale Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych pod opieką p. Jolanty Jaworskiej i p. Damiana Borkowskiego. Uczniowie, jako słuchacze wykładów w języku angielskim mogli dowiedzieć się jakiego rodzaju tematy, zagadnienia i treści są istotne. Podczas wykładu prowadzonego przez doc. dr Elżbietę Stanisz „Why English became the language of the world” poznali wiele zaskakujących ciekawostek.

Pierwszym i najważniejszym powodem rozprzestrzeniania się języka angielskiego było Imperium Brytyjskie. Zanim prawie jedna czwarta świata została skolonizowana przez Imperium Brytyjskie, angielski był używany tylko przez Brytyjczyków. Jednakże kiedy zaczęli kolonizować takie miejsca jak Ameryka Północna i Afryka, w naturalny sposób zapoczątkowali rozprzestrzenianie się języka angielskiego. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali o pierwszej angielskiej osadzie „The Lost Colony” na obszarze Ameryki Północnej, której mieszkańcy zniknęli w tajemniczy sposób. Ciekawa i wymowna jest symbolika flagi Stanów Zjednoczonych. Motyw 50 gwiazd na fladze symbolizuje 50 stanów amerykańskich, a 13 pasów reprezentuje trzynaście pierwotnych kolonii brytyjskich, które ogłosiły niepodległość od Wielkiej Brytanii, dzięki zwycięstwu w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Uświetnieniem wydarzenia był koncert piosenki angielskiej w wykonaniu popularnego muzyka p. Jamesa Macfarlane’a, który na co dzień jest wykładowcą akademickim, native speakerem. Mimo dużego stresu, uczennice Martyna Fiedor i Nikola Podgórni wykazały się odwagą i nawiązały rozmowę w języku angielskim z p. James Macfarlane, który chętnie odpowiadał na pytania.

Kolejnym punktem wydarzenia było spotkanie z uczestnikami programu Erasmus +, uczniowie mieli okazję poznania tradycji, kultury Włoch i Turcji, było to absolutnie fascynujące. W czasie przerwy uczniowie delektowali się tradycyjnymi hiszpańskimi przekąskami. Uczniowie uczestniczyli w konkursie przygotowanym przez p. Annę Pych „Komunikacja interpersonalna”, trzecie miejsce otrzymał Jakub Załubski. Ponadto w quizie „Kraje niemieckiego obszaru językowego” uczennice zdobyły słodkie nagrody. Wycieczka do ANS była niezwykłym przeżyciem, zetknięciem się z różnymi kulturami, tradycjami i przełamaniem bariery językowej.

Galeria zdjęć >>>