Finał XIV Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

17 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera odbył się finał XIV Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Do testu finałowego przystąpiło 47 uczniów z okolicznych szkół podstawowych. Test obejmował zagadnienia dotyczące Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej – geografii, historii, życia codziennego i tradycji, atrakcji turystycznych, znanych ludzi oraz wspólnoty Amiszów.

Uczestnikami finału byli uczniowie z:

Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Matejki w Kamienicy

Szkoły Podstawowej im. Franciszka Świebockiego w Barcicach

Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Szkoły Podstawowej im. Św. Kingi w Popowicach

Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy

Szkoły Podstawowej w Wierchomli Wielkiej

Szkoły Podstawowej nr 9 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Sączu

Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Warszawy w Kamienicy

Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Sączu

Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Starym Sączu.

Równocześnie odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, w którym siedemnastu uczniów technikum przystąpiło do zadań finałowych.

Powiatowemu Konkursowi Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych co roku towarzyszy konkurs artystyczny. Podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu uczniowie mogli się wykazać umiejętnościami wokalnymi i wziąć udział w Konkursie Piosenki Anglojęzycznej. Młodzież prezentowała utwory wykonawców pochodzących z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Patronat honorowy nad konkursem sprawowali:

- pan Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki

- pan Jacek Lelek – Burmistrz Starego Sącza

Uroczystość wręczenia nagród tegorocznej edycji konkursu odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. Wzięli w niej udział: Burmistrz Starego Sącza pan Jacek Lelek, dyrektor Zespołu Szkół pan Grzegorz Skalski, dyrektor hotelu Saol w Krynicy – Zdroju  pan Wiesław Fiut, pani Monika Burnagiel z Centrum Językowego Scola, pan Sławomir Drzyzga – nauczyciel, muzyk, dyrygent Orkiestry Miejskiej w Starym Sączu oraz pani Anna Mazur, nauczyciel języka angielskiego.

Laureatami Konkursu Piosenki Anglojęzycznej zostali:

I miejsce: Lena Drożdż ze Szkoły Podstawowej w Popowicach,

II miejsce: Jadwiga Bednarz z Zespołu Szkół w Starym Sączu,

III miejsce: Nina Mikołajczyk ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Nowym Sączu.

Laureatami Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych zostali:

I miejsce: Dakota Pazgan – kl. 3GT

II miejsce: Jan Dziedzina – kl. 2TI

III miejsce: Zuzanna Marszałek – kl.4TL.

Laureatami Powiatowego  Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych zostali:

I miejsce: Alessia Wysopal ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamienicy,

II miejsce: Przemysław Cempa ze Szkoły Podstawowej w Przysietnicy,

III miejsce: Helena Deja ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu.

Wyróżnienie otrzymali:

Alex Błaszczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu,

Zofia Janisz ze Szkoły Podstawowej w Barcicach,

Julia Olszowska ze Szkoły Podstawowej w Barcicach.

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych mógł się odbyć dzięki hojnemu wsparciu sponsorów, które umożliwia nagrodzić uczniów biorących udział w konkursie i promować naukę języka angielskiego wśród polskich uczniów. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w konkursie powiatowym, szkolnym oraz przeglądzie piosenki otrzymali nagrody rzeczowe, między innymi:
- Pobyt w Hotelu Saol w Krynicy Zdroju,
- Bony upominkowe Empik, nagrody książkowe oraz pomoce do nauki języków obcych ufundowane przez naszych sponsorów,
- Zestawy promujące Powiat Nowosądecki oraz Gminę Stary Sącz.

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim, którzy ufundowali cenne nagrody dla zwycięzców konkursów.

Sponsorzy Konkursu:
- Powiat Nowosądecki
- Gmina Stary Sącz
- Hotel Saol w Krynicy Zdroju
- Globet – kostka brukowa
- Bank Spółdzielczy w Starym Sączu
- Wydawnictwo Macmillan Polska
- Wydawnictwo Pearson
- Jopek – transport i spedycja
- SCOLA Centrum Językowe
- Kryniczanka
- Restauracja Szklarnia
- Helfi Energy group
- Firma Timler

Za zorganizowanie i przeprowadzenie XIV Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, XIV Szkolnego  Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych oraz Konkursu Piosenki Anglojęzycznej odpowiedzialni byli nauczyciele języka angielskiego w Zespole Szkół w składzie:

Agnieszka Adamek, Anna Duda, Jolanta Jaworska, Dominika Olech, Karolina Puścizna, Katarzyna Zaczyk.

Zespół Nauczycieli Języków Obcych składa serdeczne podziękowanie Dyrekcji Szkoły, nauczycielom i wszystkim uczniom za pomoc w organizacji konkursu.

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych za rok na kolejną edycję konkursu.