Z wizytą zawodową w FAKRO

Dnia 17 kwietnia uczniowie klasy II technik programista mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce zawodowej do siedziby firmy FAKRO w Nowym Sączu, której celem było poznanie firmy ze strony IT. Dzień rozpoczął się od szczegółowej prezentacji produktów FAKRO, w trakcie której uczniowie mogli zgłębić historię firmy oraz zaznajomić się z innowacyjnymi metodami produkcji, które są kluczowe również w kontekście rozwiązań informatycznych wspierających cały proces. Prezentacja poszerzyła perspektywę uczniów na to, jak nowoczesne technologie są wykorzystywane w branży IT.

Następnie grupa miała okazję zwiedzić sale ekspozycyjne oraz zakłady produkcyjne, w tym dział kontroli jakości, proces impregnacji drewna oraz produkcji szyb zespolonych. Wizyta na tych stanowiskach umożliwiła uczniom zrozumienie, jak ważna jest precyzja i jakość w każdym aspekcie produkcji, co jest bezpośrednio wspierane przez zaawansowane systemy informatyczne.

W trakcie wizyty w firmie FAKRO, oprócz tradycyjnego zwiedzania, uczniowie mieli okazję doświadczyć bardziej interaktywnych i technologicznych aspektów produkcji dzięki dwóm niezwykle interesującym atrakcjom. Pierwszą z nich był przejazd melexem przez rozległe hale produkcyjne. Ten elektryczny pojazd umożliwił bezproblemowe i efektywne przemieszczanie się po dużym obszarze zakładu, oferując z bliska spojrzenie na złożoność i skalę procesów produkcyjnych. Młodzież była zachwycona możliwością obserwowania pracy maszyn i pracowników z tak unikalnej perspektywy, co z pewnością zapadnie im w pamięć jako jedno z bardziej wyjątkowych doświadczeń.

Drugą atrakcją było uczestnictwo w teście jakości szkła. Przeprowadzany na prasie hydraulicznej pokazał, jak firma FAKRO dba o najwyższe standardy swoich produktów. Uczniowie mieli okazję obserwować, jak szkło jest poddawane ekstremalnym warunkom w celu oceny jego wytrzymałości i bezpieczeństwa. To nie tylko fascynujący pokaz, ale także cenna lekcja na temat znaczenia rygorystycznych testów jakości w produkcji przemysłowej. Te dodatkowe atrakcje zdecydowanie wzbogaciły program wizyty w FAKRO, dostarczając uczniom wiedzy praktycznej i inspirujących wrażeń, które pomogą im w przyszłych wyborach zawodowych.

Podczas paneli dyskusyjnych „FAKRO – miejsce dla Ciebie” i „Wspólnie budujemy naszą zamożność” uczestnicy mieli okazję do pogłębienia swojej wiedzy o możliwościach rozwoju zawodowego w sektorze IT w przemyśle produkcyjnym, co jest istotne dla młodych programistów rozważających swoją przyszłą karierę.

Podsumowaniem wizyty były rozmowy o potencjalnych ofertach pracy, stażach i praktykach, które FAKRO proponuje przyszłym specjalistom IT, co spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Na koniec intensywnego i pełnego wrażeń dnia firma FAKRO zaprosiła wszystkich uczestników na obiad do restauracji Bar Węgierski w Nowym Sączu, co stanowiło przyjemne zakończenie wizyty.

Za ogromne zaangażowanie i profesjonalne prowadzenie przez zakamarki FAKRO serdecznie dziękujemy panu Robertowi Sadowskiemu, opiekunowi naszej grupy, oraz paniom Magdalenie Nowak i Ewelinie Pogwizd, które jako nauczycielki przedmiotów programistycznych doskonale zorganizowały nasz wyjazd.