musz.jpg
Nasze zdrowie, nasze prawo

Jak co roku, nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Zdrowia (posiadamy Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie). Tegoroczne hasło brzmi: „Moje zdrowie, moje prawo”. Dni Zdrowia obchodziliśmy w dniach: 12 – 16 kwietnia. Uczniowie klas gastronomicznych (I i II TŻG pod opieką nauczyciela Doroty Kulig- Marcisz) przygotowali plakaty o zdrowym stylu życia, którymi z tej okazji udekorowano wszystkie budynki szkolne.

W dniu 12 kwietnia cała społeczność szkolna miała okazję degustować wodę mineralną, skosztować pysznych jabłek, jabłeczników oraz zdrowych, kolorowych kanapek z pastą jajeczną i twarogiem na bazie wieloziarnistego i witalnego pieczywa. Młodzież klasy III TŻG pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów gastronomicznych Doroty Kulig-Marcisz przygotowała smakołyki i rozprowadzała na terenie naszej szkoły.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 9.00 uroczystym otwarciem Turnieju Piłki Siatkowej, w którym wzięło udział 12 drużyn, złożonych z trzech dziewcząt i trzech chłopców z każdej uczestniczącej w zawodach klasy. Turniej poprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego: pan Zbigniew Jasiński, pan Paweł Międlar i pani Anna Siedlarz. Rozgrywki sędziowali uczniów Tomasz Czyżycki z kl. V TL oraz Jan Polański z kl. III TL. Zwycięzcami turnieju zostali reprezentanci z klasy IV TL, drugie miejsce należało do drużyny z klasy II TL, natomiast trzecie – do uczniów klasy II TE. Gratulacje!

Młodzież miała też okazję uczestniczyć w warsztatach „Nasze zdrowie, nasze prawo”. Spotkanie poprowadziła pani Beata Bulzak – psycholog szkolny, która poruszyła tematykę:

„Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne”. Kolejnym punktem warsztatów była rozmowa z gościem panią Moniką Kronenberger – instruktorem rekreacji ruchowej z 15 – letnim doświadczeniem, współwłaścicielką Fit Room w Nowym Sączu. Trener personalny omówił, jak zacząć przygodę z aktywnością fizyczną, wyjaśnił, czym jest motywacja, jakie mamy jej rodzaje i co zrobić, aby ją utrzymać. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyznaczać cele i jak osiągać oczekiwane efekty.

Wspaniałe zabawy integracyjne i animacje zachęcające do wspólnej zabawy i wywołujące uśmiech na twarzach – pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów zawodowych pana Damiana Borkowskiego – poprowadzili uczniowie klas Technikum Obsługi Turystycznej.

Jak za pomocą ćwiczeń relaksujących i rozluźniających dbać o swój dobrostan fizyczny i psychiczny, uczniowie mogli się dowiedzieć dzięki uczestnictwu w zajęciach z panią Beatą Faron – byłą zawodniczką i zdobywczynią złota i srebra w zawodach w kumite. Pani Beata posiada stopień mistrzowski 1 dan karate. Ćwiczenia prowadzone przez wspaniałego gościa – wzmacniają ciało i umysł, trenują motywację i pozytywne myślenie, kontrolę własnego ciała i emocji.

Wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia uczniowie poszczególnych klas sprawdzili podczas quizu poprowadzonego przez panią pielęgniarkę szkolną Teresę Marczyk. Największą wiedzą wykazali się: Szymon Łomnicki z kl. I TP – 1 miejsce, Szymon Kostrzeba z kl. II TP – 2 miejsce, Grzegorz Dorula z kl. III TI – 3 miejsce – gratulacje!.

16 kwietnia uczniowie klas I TG oraz III TG uczestniczyli w spotkaniu z panią Eweliną Hebdą – trenerką personalną fitness z FIT@Joy oraz panem Mateuszem Klimkiem – dietetykiem ze Strefy Fit. Eksperci opowiedzieli w niezwykle interesujący sposób, jak dbać o zdrowie za pomocą właściwej diety, jak również optymalnych ćwiczeń fizycznych.

Nad przygotowaniami do Dnia Zdrowia oraz sprawnym przebiegiem czuwały panie pedagog: Elżbieta Wójcik i Natalia Kalisz, nauczyciel pani Dorota Kulig-Marcisz oraz psycholog Beata Bulzak.

Tegoroczne Dni Zdrowia były bogate w wydarzenia, pokazały, jak holistycznie dbać o jedną z najcenniejszych wartości w życiu każdego człowieka – o zdrowie. Mamy nadzieję, że zainspirowały one do podejmowania różnorodnych aktywności w tym kierunku.

Sponsorami Dni zdrowia w naszej szkole było wielu lokalnych przedsiebiorców:

- Rozlewnia Wody Mineralnej Masspol SP.ZO.O.Piwniczna- Zubrzyk
- Rozlewnia Wody Mineralnej Cechini Dystrybucja Sp. zo.o.Muszyna
- Rozlewnia Wody Mineralnej Piwniczanka Spółdzielnia Pracy w Piwnicznej - Zdroju
- Sądecka Grupa Producentów Owoców i warzyw ,,Owoc łącki ''Sp.zo.o.
- Piekarnia ,,Tęgoborze,, Państwo Grzyb
- Piekarnia Spółdzielni Handlowo- Produkcyjnej ,,Rolnik" Stary Sącz
- Zakład Przetwórstwa Mleczarskiego ,,Dominik" Wielogłowy
- Ferma Drobiu -Państwo Zych Gołkowice
- Firma ,,Hardy Dzieciak'' Stary Sącz
- Soki z Gór – Janusz Koza Łącko
- Restauracja ,,Szklarnia'' Gołkowice
- Stacja sanitarno- epidemiologiczna Nowym Sącz
- Firma TIMLER
- Rada Rodziców w ZS

Dzięki pozyskanym sponsorom przez nauczycieli Dorotę Kulig- Marcisz i Jolantę Jaworską (Firma TIMLER, Restauracja Szklarnia w Gołkowicach)
mogliśmy tak wiele zrobić.

Wszystkim sponsorom, gościom oraz tym, którzy aktywnie włączyli się w przebieg i organizację, serdecznie dziękujemy.