Ludzi zdobywa się otwartym sercem..

W dniach 13–18 sierpnia 2024 r. uczennice  klasy 4 TŻ i 2 TL Julia i Magdalena Papież wraz z opiekunem s. M. Nataną Kasprzyk brały udział w  IV edycja Szkoły Letniej im. księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie.  Uczniowie i nauczyciele szkół średnich z całej Polski przez pięć dni poznawali historię i nauczanie kapelana Solidarności oraz mieli okazję spotkać się ze świadkami jego życia. Organizatorem wydarzenia, które odbyło się pod hasłem „Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią”, było Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Partnerami wydarzenia byli Instytut Papieża Jana Pawła II oraz Fundacja Uskrzydlamy. Dni wypełnione były zajęciami oraz spotkaniami ze świadkami , tymi, którzy około 40 lat temu walczyli o wolną Polskę i robili wszystko , by zerwać pęta komunistycznej niewoli. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję do spotkań z rodziną księdza Jerzego, rozmawiać z uczestniczką strajku w obronie krzyży w Miętnem oraz poznać historie osób takich jak Józef Orzeł, Anna Gręziak i Adam Nowosad. Spotkania z hutnikami, którzy brali udział w strajku solidarnościowym w Hucie Warszawa w 1980 roku, pozwoliły na jeszcze głębsze zrozumienie ducha tamtych czasów. Jednym z najważniejszych punktów programu była podróż szlakiem męczeństwa księdza Jerzego, obejmująca wizyty w Bydgoszczy, Górsku i Włocławku. Specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili wykłady oraz zorganizowali grę miejską „Śladami księdza Jerzego Popiełuszki” po Warszawie. Bez wątpienia ten czas  zaowocuje najlepszymi wartościami – przede wszystkim zrozumieniem i zapamiętaniem, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Zadaniem dla nas jest dbać o nią i ciągle pamiętać, ze ludzie tacy jak ks. Jerzy, hutnicy, stoczniowcy walczyli za nią a nawet oddawali życie.