krak.jpg
Szkolimy się do debaty oksfordzkiej

Reprezentacyjna drużyna naszej szkoły miała przyjemność uczestniczyć w szkoleniu instruktażowym do debaty oksfordzkiej, które prowadzone było przez pana Marcina Lewandowskiego, który ma już spore doświadczenie w tej dziedzinie. W gościnnych progach starosądeckiego  CKiS, młodzież poznała zasady debatowania, wystąpień publicznych. Uczestnicy obejrzeli przykładowe prezentacje ludzi znanych ze świata biznesu, polityki kultury.

Były one poddane konstruktywnej krytyce, która stanowiła punkt wyjścia do opracowania argumentacji na podstawie wylosowanej tezy. Uczniowie zmierzyli się z własnymi słabościami, stresem oraz ograniczeniami. Wystąpienia odbywały się  bowiem przed okiem kamery. Młodzież udowadniała przykładowo, że „Ładni ludzie mają w życiu łatwiej”, „Lato jest lepsze niż zima”, „Windy są lepsze niż schody”. Było refleksyjnie, ale też wesoło. Wszyscy bowiem dowiedli, że potrafią formułować argumenty, wykorzystując przy tym zasady konstruktywnej krytyki. Przed uczniami jeszcze dwa szkolenia instruktażowe: 4 i 11 października. Wówczas zaplanowane są ćwiczenia wprowadzające do debaty oksfordzkiej, uczestnicy nauczą się odróżniać opinie od faktów i zaczną wcielać teorię w praktykę. Zapowiada się prawdziwa dyskusyjna przygoda.

Reprezentacyjną drużynę debaty oksfordzkiej stanowią: Szymon Bodziony (5TL), Maria Gabryś (5EE),Stanisław Janczy (5TL),Wiktoria Jarosińska (5 GT),Olgierd Kołacz (4GT), Szymon Kostrzeba (3 TP), Natalia Mirek (4GT), Jakub Nosal (5TL). Opiekunem drużyny jest pani Dorota Kruczek.