Z inicjatywy nauczycieli języka angielskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera odbyły się warsztaty europejskie z językiem angielskim w tle, które dotyczyły m.in. ochrony przyrody, energii odnawialnej, środowiska naturalnego, żywienia i turystyki. Do udziału w warsztatach zostało zaproszonych 60 finalistów VI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Młodzież wykonywała zadania zespołowo, a spośród uczestników zabawy, którzy rozwiązali pomyślnie wszystkie zadania wylosowano językowe nagrody-niespodzianki.
Część oficjalną poprowadziły uczennice klasy IV Technikum Obsługi Turystycznej, Natalia Kiklica oraz Aneta Kozielec. Pod kierunkiem pani Dominiki Olech, która również czuwała nad sprawnym przebiegiem całych warsztatów, oraz pana Grzegorza Skalskiego przygotowane zostały warsztaty prowadzone przez uczniów Technikum Leśnego. Prowadzący warsztaty, Gabriela Porębska i Przemysław Krok, mieli możliwość sprawdzić zakres wiedzy ogólnej jak i umiejętności językowe swych kolegów i koleżanek. Zadaniem drużyn było udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz rozpoznanie śladów i odgłosów zwierząt. Za przygotowanie stanowiska Technikum Żywienia odpowiedzialna była klasa I TŻ wraz z panią Natalią Orzechowską. Klaudia Pietrucha, Monika Biel, Paulina Olszowska oraz Daniel Podgórni uraczyli uczestników konkursu szczyptą przypraw, których nazwy należało odgadnąć polegając wyłącznie na kubkach smakowych. Po zweryfikowaniu zmysłu smaku uczestnicy brali również udział w grach słownych z zakresu żywienia takich jak kalambury i rebusy. Zadaniem stanowisk było nie tylko zainteresowanie młodzieży danym tematem lecz również sprawdzenie ich wiedzy z języka angielskiego. Uczniowie klasy IV TOT wraz z panią Beatą Damasiewicz przygotowali warsztaty turystyczne dla gimnazjalistów- nie zabrakło symboli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej- angielskich róż, irlandzkich koniczynek, pora i żonkila symbolizującego Walię oraz osta kojarzącego się ze Szkocją. Gimnazjaliści mieli za zadanie zapamiętanie w języku angielskim informacji dotyczących relacji Obieżyświata z podróży do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz uzupełnienie listu, który przygotowany został w ramach projektu przez uczniów z klasy IV TOT. Dzięki przychylności IAT Verona - Biura Informacji Turystycznej z Werony we Włoszech, które przesłało szereg materiałów promocyjnych o Weronie w postaci map i ulotek turystycznych uczniowie w zespołach planowali wycieczkę do Werony, oczywiście pod okiem uczniów IV klasy Technikum Obsługi Turystycznej- Natalii Kiklicy, Anety Kozielec, Filipa Żelasko, Renaty Majerskiej oraz Andrzeja Tomasiaka.
Pod okiem pani Anny Dudy oraz pani Moniki Wróbel uczniowie klasy II Technikum Budowlanego i Technikum Energii i Systemów Energetyki Odnawialnej przygotowali dla gimnazjalistów warsztaty ekologiczne. Michał Jop, Piotr Polakiewicz, Damian Citak, Mateusz Plata oraz Robert Ruczkin zademonstrowali własnoręcznie przygotowaną makietę prezentująca źródła energii odnawialnej oraz możliwości ich wykorzystania. Potwierdzeniem trudu włożonego w wykonanie modelu był pokaz krótkiego filmu prezentującego powstawanie makiety krok po kroku. Zadaniem uczestników na warsztatach energii odnawialnej i budownictwa było udzielenie odpowiedzi na pytania związane między innymi z popularnymi budowlami w Wielkiej Brytanii jak i wyżej wspomnianymi źródłami energii.
Warsztaty językowe nie przebiegałyby w taki miłej atmosferze, gdyby nie asysta ze strony uczniów klasy II Technikum Obsługi Turystycznej, mianowicie Moniki Garwol, Aleksandry Mikołajczyk, Filipa Dąbrowskiego i Pawła Zbozień. - niewidoczni na pierwszy rzut oka lecz niezbędni i niezastąpieni pomocnicy, którzy służyli pomocą i radą uczestnikom warsztatów oraz ich opiekunom.
/Beata Damasiewicz, Dominika Olech/