Finaliści VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych ze szkół gimnazjalnych

Lista uczniów szkół gimnazjalnych zakwalifikowanych do etapu powiatowego VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych (Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej/ Stany Zjednoczone). 9 lutego 2016 roku w  15 szkołach gimnazjalnych zgłoszonych do konkursu odbyły się etapy szkolne VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. W etapie szkolnym konkursu wzięło udział łącznie 198 gimnazjalistów. Do etapu powiatowego zostało zakwalifikowanych maksymalnie po 5 przedstawicieli z każdej szkoły gimnazjalnej, pod warunkiem, iż uczeń uzyskał minimalnie 50 % maksymalnej ilości punktów na teście szkolnym
Wśród 60 finalistów konkursu znaleźli się:

1. Publiczne Gimnazjum w Nawojowej

Julia Wąchała kl. I
Wiktoria Borkowska kl. I
Anna Kożuch kl. I
(zakwalifikowana do etapu powiatowego ze względu na taki sam wynik jak piąta osoba z tej szkoły)

5. Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Kamionce Wielkiej

Widomski Jan kl. III b
Uryga Szymon kl. III b
Kokosza Filip kl. I a
(zakwalifikowany do etapu powiatowego ze względu na taki sam wynik jak piąta osoba z tej szkoły)

14. Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy
Aleksandra Barnach kl. II
Agnieszka Cieślewicz kl. I
Anna Citak kl. III
Katarzyna Nakielska kl. I

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom etapu powiatowego konkursu. Finał powiatowy VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych odbędzie się 17 marca 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu. Szczegółowe informacje (godzina rozpoczęcia etapu powiatowego, program dnia, orientacyjny czas zakończenia uroczystości wręczenia nagród) pojawią się na stronie internetowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu już w najbliższym czasie. Prosimy sprawdzać umieszczane informacje na bieżąco.
Zwycięzcy konkursu, których poznamy 17 marca 2016 roku, wezmą udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie pana prof. Ryszarda Legutki. W załączniku znajduje się uszczegółowienie dotyczące tematyki etapu powiatowego. W przypadku jednakowej liczby punktów na finale o kolejności miejsc zadecyduje dodatkowo liczba punktów uzyskana 9 lutego 2016 roku podczas eliminacji szkolnych.
Wszystkim uczestnikom etapu powiatowego życzymy powodzenia na finale konkursu. Poniżej zamieszczamy również uszczegółowienia dotyczące tematyki obowiązującej na etapie powiatowym.
Zespół Nauczycieli Języka Angielskiego (Beata Damasiewicz, Anna Duda, Anna Mazur, Dominika Olech, Natalia Orzechowska, Karolina Puścizna, Katarzyna Zaczyk)

Uszczegółowienie dotyczące tematyki finału
VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ A STANY ZJEDNOCZONE

1. System polityczny.
2. Święta i uroczystości.
3. Najważniejsze wydarzenia historyczne.
4. Różnice leksykalno-gramatyczne.
5. Geografia (np. podział administracyjny, miasta, stolice, elementy krajobrazu m.in. nazwy pasm górskich, rzek, jezior)
6. Sławni ludzie.
7. Muzyka.
8. Atrakcje turystyczne.
9. Literatura: najsłynniejsze dzieła literackie, pisarze, poeci.

Tematy dodatkowe obowiązujące na finale:
10. The British Monarchy.
11. Education in the USA.