Powitanie Węgrów w Starym Sączu

1 czerwca 2016 roku odbyło się oficjalne powitanie węgierskich uczniów z Radnóti Miklós Gimnázium z Dunakeszi oraz nauczycieli, którzy do soboty będą przebywać w Starym Sączu. Pobyt Węgrów w Starym Sączu jest związany z realizacją programu współpracy międzynarodowej przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach.

Podczas uroczystości powitania Węgrów, która odbyła się w Zajeździe u Misia, w tle rozbrzmiewały dźwięki tradycyjnych polskich piosenek ludowych w wykonaniu Adama Pawlika, Jakuba Burdackiego i Michała Burdackiego, którzy wystąpili w strojach regionalnych. Na stołach królowały polskie przysmaki z grilla. Tegorocznej wizycie Węgrów w Starym Sączu towarzyszyć będą dwa tematy przewodnie: "Węgierskie korzenie na polskiej ziemi. Święta Kinga- z Węgier do Starego Sącza" oraz "Przyroda Beskidu Sądeckiego".
    W uroczystości powitania grupy węgierskiej wzięła udział dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach, Renata Burchel oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, Grzegorz Skalski;  a także nauczyciele języka angielskiego. Całość uroczystości poprowadzili w języku polskim i angielskim uczniowie gimnazjum oraz szkoły średniej. A potem przyszła długo wyczekiwana chwila, gdy zostały odczytane nazwiska uczniów z Węgier oraz goszczącej ich młodzieży z Polski. 12 uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach, 9 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu oraz 2 uczniów Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu ma okazję przez najbliższe kilka dni doskonalić praktyczne umiejętności wykorzystania języka angielskiego. Na powitanie wszyscy uczniowie węgierscy otrzymali słodkie niespodzianki od koordynatorów współpracy międzynarodowej ze strony polskiej. Przy polskich przysmakach z grilla, z muzyką ludową w tle, młodzież polska i węgierska rozpoczęła swoją przygodę z językiem angielskim. Wszyscy uczniowie polscy i węgierscy oraz nauczyciele wspólnie odśpiewali piosenki "Szła dzieweczka..." oraz "Hej z góry, z góry...".
    W programie pobytu grupy węgierskiej znajduje się wiele atrakcji m.in. zwiedzanie kopalni soli w Bochni, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, polsko-węgierskie zawody wędkarskie na starosądeckich stawach, spotkanie z burmistrzem Starego Sącza, wycieczka po Starym Sączu w towarzystwie uczniów Technikum Obsługi Turystycznej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, którzy w języku angielskim będą opowiadać o atrakcjach turystycznych miasta, a także polsko-węgierskie konkursy o tematyce przyrodniczej i kulturoznawczej. Należy nadmienić również, iż Konsulat Generalny Węgier w Krakowie objął patronatem honorowym planowane przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych warsztaty plenerowe oraz konkurs "Święta Kinga- z Węgier do Starego Sącza". Konsul generalny dr hab. Adrienne Körmendy w uzasadnieniu objęcia patronatem honorowym inicjatywy polsko-węgierskiej współpracy napisała, " Cieszy nas bardzo fakt istnienia żywej współpracy pomiędzy placówkami oświatowymi, zwłaszcza ze stroną węgierską. Gratulujemy wyboru ciekawej tematyki warsztatów edukacyjnych, zwłaszcza, że odbędą się w języku angielskim, co dodatkowo uatrakcyjnia ten program i podnosi jego poziom."
Nad realizacją tegorocznego programu współpracy czuwają nauczyciele języka angielskiego. Trwająca od sześciu lat współpraca międzynarodowa szkół przynosi wiele korzyści, jest nie tylko okazją do tego, by młodzież poznała walory historyczne i turystyczne Polski i Węgier, ale także doskonałym sposobem na to, by nawiązać nowe przyjaźnie na starosądeckiej ziemi i szlifować umiejętność posługiwania się językiem angielskim w życiu codziennym.
Galeria zdjęć>>>

mgr Beata Damasiewicz