krak.jpg
Światowy Dzień bez Papierosa– święto obchodzone 31 maja

Ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów na całym świecie,  w 1987 roku Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła dzień 7 kwietnia Światowym Dniem bez Papierosa.

Rok później rezolucją WHA42.19 przeniosła święto na 31 maja.
Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.
W dniu 31 maja uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu wraz z opiekunami, uczestniczyli na zaproszenie pani Małgorzaty Waligóry przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w  Nowym Sączu,    w organizacji Światowego Dnia bez Tytoniu na płycie Rynku w Starym Sączu.                     Celem akcji było  uświadomienie młodzieży skutków palenia wyrobów tytoniowych oraz promowanie różnych formy aktywności,  korzystnie wpływających na zdrowie człowieka.
Wszyscy uczestnicy mieli możliwość skorzystania z bogatego programu, przedstawionego przez zaangażowane szkoły i instytucje, mogli:
•    Zbadać swój poziom cukru we krwi.
•    Dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego.
•    Obliczyć swoje BMI.
•    Spojrzeć na świat przez alkogogle i narkogogle.
•    Wziąć ulotkę informującą o  szkodliwości palenia.
•    Wziąć udział w pokazie zabiegów resuscytacyjnych.
•    Spróbować zdrowych przekąsek.
•    Włączyć się do wspólnej zabawy animacyjnej.
•    Obejrzeć występ gimnastyczny.

mgr Elżbieta Wójcik