Nad Bałtykiem reprezentowali Małopolskę. Sukces uczniów naszej szkoły w Ogólnopolskim Finale OITiW.

Dorota Florek, Faustyna Wiatr oraz Stanisław Job – uczniowie naszej szkoły są już zwolnieni z części teoretycznych Kwalifikacji Zawodowych oraz są zaproszeni do studiowania w wybranych Politechnikach i Uniwersytetach. Takie sukcesy stały się ich udziałem dzięki uzyskaniu tytułu Finalisty Olimpiady na etapie ogólnopolskim.
Miało to miejsce na drugim końcu Polski w Koszalinie. To tam w tym roku odbyła się finałowa rywalizacja Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.

Galeria zdjęć>>>
Olimpiada ta jest jedną z najtrudniejszych, gdyż jej charakter jest interdyscyplinarny, wymaga więc od uczniów szerokiej wiedzy z zakresu prawa, historii, ekonomii, fizyki, budownictwa, mechaniki, automatyki, matematyki, informatyki i ochrony środowiska.
Zmagania Finału Ogólnopolskiego trwały aż trzy dni. Przykładowe pytania na które odpowiedzieć miało 83 uczestników w pierwszym dniu to m. in.:  Co uważa się za wynalazki biotechniczne? Czy zestaw klocków może być przedmiotem wzoru użytkowego?
Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do drugiego dnia zmagań  (w tym cała nasza trójka) rozwiązywali zadania praktyczne, polegające na dokonaniu zgłoszenia „wieszaka do butelek” jako projektu wynalazczego i wykazaniu się praktycznymi umiejętnościami stosowania przepisów prawa własności przemysłowej.
Pośród 28 okręgów wyrównany skład naszej małopolskiej drużyny zaowocował również wysokim 7 miejscem w klasyfikacji drużynowej  ( rok temu było miejsce 13 ).
Sam wyjazd to nie tylko wielkie olimpijskie emocje, ale również wspaniała okazja do poznania odległego nadmorskiego zakątku naszego kraju. Rejs statkiem wikingów po Morzu Bałtyckim oraz kąpiel w nowoczesnym aquaparku, to była idealna forma odstresowania po trudach rywalizacji.
Gratulujemy wiedzy, walecznej postawy i świetnych wyników na arenie małopolskiej, a następnie w finale ogólnopolskim!

W Finale Ogólnopolskim okręg małopolski reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im ks. prof. J. Tischnera w Starym Sączu:
Dorota Florek     kl. II Technik Ekonomista -  Tytuł: Finalista Olimpiady,
Faustyna Wiatr   kl. II Technik Ekonomista -  Tytuł: Finalista Olimpiady,
Stanisław Job     kl. II Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej  - Tytuł: Finalista Olimpiady,

O  zmaganiach w Olimpiadzie tak opowiadają Finaliści:
    Dorota - „Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości była dla mnie wielkim wyzwaniem.”
    Faustyna - „Nic nie idzie nigdy na marne - dzięki temu tytułowi uzyskałam zwolnienie z pisania teoretycznej części egzaminu zawodowego z wynikiem 100%.”
    Stanisław - „W Olimpiadzie podoba mi się rywalizacja. Ale poza konkursem jest również wiele atrakcji. W tym roku był to rejs statkiem po morzu oraz wizyta w aquaparku.”

mgr Robert Poręba