Dwa lata temu - 26 marca 2014 roku - połączony Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych otrzymał swoje imię. Patronem szkoły kontynuującej wielkie i dawne tradycje został związany z grodem św. Kingi ks. prof. Józef Tischner. Postać sławnego filozofa przybliżana jest w różny sposób uczniom ZSP. Zgodnie z przyjętym zwyczajem została przeprowadzona III edycja konkursu pt. Poznajemy naszego patrona pt. „Urodziłem się w Starym Sączu …”
Uczniowie wszystkich klas pierwszych, którzy nie mogą pamiętać uroczystości nadania imienia, wzięli udział w teście sprawdzającym starosadecki życiorys Józefa Tischnera i zrozumienie fragmentu ważnego dzieła filozoficznego pt. „Filozofia dramatu” dotyczącego znaczenia domu w życiu człowieka. Szkoły należące do Rodziny Szkół Tischerowskich posiadają swój hymn i celem organizatorek konkursu było także zbadanie jego znajomości. Pierwszoklasiści świetnie poradzili sobie z zadaniami konkursowymi. Najlepszą w rywalizacji międzyklasowej okazała się klasa I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, która uzyskała najwyższy wynik. Indywidualnie w czołówce znaleźli się: I miejsce – Franciszek Zając z klasy I Technikum Leśnego, II miejsce ex aequo – Kinga Adamczyk z klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych i Jakub Burdacki z klasy I Technikum Leśnego. Starszym uczniom, którzy z testem mierzyli się w poprzedniech latach, zaproponowano formę literacką i plastyczną. Na wyróżnienia zasłużyły uczennice klas: Wiktoria Szewczyk z klasy III Technikum Obsługi Turystycznej w kategorii literackiej (zwyciężczyni ubiegłorocznego ogólnopolskiego konkursu dla szkół należących do Rodziny Szkół Tischnerowskich pt. „Rozwiń myśl”), a w kategorii plastycznej: Faustyna Wiatr i Ewelina Majerska z klasy II Technikum Ekonomicznego.
Nagrody dla wszystkich wyróżnionych w konkursie wręczyła dyrekcja ZSP: mgr inż. Grzegorz Skalski i mgr Angelika Duda podczas akcji promującej czytanie 10 czerwca. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom.
Zachęcamy do poznawania patrona szkoły wszystkich podziwiających wielkiego Starosądeczaniana, zgłębiania mądrości, która otwiera nas na drugiego człowieka i na świat. Ksiądz profesor wskazywał na swoje korzenie, mówiąc: „Mój krajobraz fundamentalny bierze się z gór i trochę z szumu Dunajca. Natomiast horyzont religijny z tych drewnianych kościółków, wśród których wyrastałem – z kościółka w Jurgowie, z kościółka w Łopusznej. A trochę też ze Starego Sącza i tamtejszej tradycji franciszkańskiej”. Warto odkrywać piękno Sadecczyzny, podążając śladami tego wielkiego człowieka, a zbliżające się wakacje na pewno stworzą możliwości do poznawania małej ojczyzny patrona ZSP.
Organizatorki konkursu: mgr Wiesława Majda i mgr Justyna Białka już teraz zapraszają na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku. Galeria zdjęć>>>
mgr Justyna Białka