tatry1.jpg
01
Gru
Nauczyciele i uczniowie ZSP na „Weselu” - szkolne debiuty w Narodowym Czytaniu
Posted by Super User

Tegoroczna, szósta edycja akcji  czytelniczej odbywającej się pod patronatem Pary Prezydenckiej była ważna z wielu względów dla naszej szkoły. Publiczne czytanie wybitnych polskich dzieł literackich rozpoczęło się w 2012 r. epopeją narodową A. Mickiewicza, a 2 września 2017 r. wszyscy zmierzyli się arcydramatem narodowym S. Wyspiańskiego. Utwór zwyciężył podczas internetowego głosowania. W całym kraju przedstawiciele władz, bibliotekarze, aktorzy, publiczność przenosili się w klimat Młodej Polski, mierząc się z portretem Polaków z przełomu XIX i XX wieku.

W praktyce szkolnej „Wesele” należy nie tylko do kanonu narodowego naszej literatury, ale jako lektura z gwiazdką obowiązuje wszystkich maturzystów. Dobrze się stało, że w akcję Narodowego Czytania, której głównymi celami są: „popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości”, włączyła się społeczność ZSP. Jako współorganizatorzy nauczyciele i uczniowie wcielili się w główne i drugoplanowe role dramatu młodopolskiego geniusza. Mamy wyjątkową młodzież, na którą zawsze możemy liczyć, nawet podczas wakacji. Kilkudniowe spotkania poprzedzające nowy rok szkolny pokazały, że młodzież wraz ze swoimi „belframi” i dyrekcją potrafią się świetnie bawić. Odgrywanie autentycznych postaci przeniesionych na karty literatury z ich słabościami i zaletami pozwoliło ujawnić i młodszym i starszym nowe oblicze własnych osobowości. Wczytywanie się w młodopolską polszczyznę nieraz wzbudzało salwy śmiechu, bo słowa zmieniają swoje znaczenia i to, co było poprawne kiedyś, dziś jest kolokwialne, czy nawet „nieprzyzwoite”, a na pewno nie - poetyckie. Przebieranie się w stroje ludowe czy z epoki też było zabawne i ciekawe. Czasami musiały wystarczyć rekwizyty symbolizujące daną postać.

Występ genialnej mieszanej grupy  „aktorów – improwizatorów”, do której dołączyło pięć osób „zaprzyjaźnionych”,  odbył się w „Galerii pod Piątką” przed lokalną publicznością  na czele z włodarzami naszego miasta.  Wybrane sceny z obszernego dramatu pozwoliły oddać najważniejsze tematy, wątki tego arcydzieła. Niektóre sceny wywoływały śmiech, pobudzały do refleksji, potwierdzając, że myśl i portrety Polaków Wyspiańskiego są ponadczasowe.

Pierwsza wspólna akcja w ramach Narodowego Czytania była ciekawym doświadczeniem dla wszystkich, mamy nadzieję, że nie ostatnim. Organizatorami 6. edycji Narodowego Czytania byli: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo oraz nasza szkoła.

  W. Majda

Galeria zdjęć >>>