Polsko- węgierska wymiana uczniowska

W dniach 22 - 25 października młodzież z naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej w Gołkowicach gościła w swoich domach grupę uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły - Radnoti Miklós Gimnázium w Dunakeszi.

Późnym popołudniem w niedzielę w Domu Pielgrzyma „Opoka” przy ołtarzu papieskim odbyło się krótkie powitanie gości. Podczas uroczystości, w której uczestniczyli między innymi: dyrektor Grzegorz Skalski, wicedyrektor Angelika Duda, dyrektor Renata Burchel oraz rodzice uczniów goszczących Węgrów, polscy uczniowie poznali węgierskich kolegów, z którymi mieli spędzić najbliższe dni.

Poniedziałek rozpoczęliśmy od wizyty w Instytucie Języków Obcych w PWSZ w Nowym Sączu.  Grupa została powitana przez dyrektor Monikę Madej- Cetnarowską, która w języku angielskim życzyła naszym gościom udanego pobytu w PWSZ oraz na terenie Sądecczyzny. Uczestniczyliśmy w lekcji fonetyki prowadzonej przez panią J. Grygiel oraz w zajęciach z gramatyki studentów I roku, z którymi poznawaliśmy tajniki czasów przeszłych dzięki pani A. Centarowskiej.   .

Drugą część dnia spędziliśmy na zajęcich sportowych, które opierały się na komunikacji w języku angielskim. Jedną z konkurencji był tor przeszkód. Każda para wybierała osobę, która z zasłoniętymi oczami musiała pokonać tor. Jedyną pomocą były instrukcje wydawane przez kolegę. Najlepszy czas uzyskali Adrian Ogorzały i Dominik Lizák, II miejsce zajęli  Daniel Podgórni  i Dániel Oleszka, na III miejscu znalazły się dwie pary - Justyna Hejmej i Nóra Kovács oraz Dominika Tobiasz i Kinga Pőcze. Na zakończenie wspólnego dnia zorganizowaliśmy turniej siatkówki czterech drużyn składających się z 3 par polsko- węgierskich. Zwyciężyła drużyna, w której skład weszli: Julia Kruczek, Viktória Szabó, Dominika Tobiasz,  Kinga Pőcze, Mikołaj Oleksy oraz Marcell Baráti.  Po zakończeniu zajęć uczniowie spędzali czas wolny z rodzinami.

Wtorek przeznaczony był na wycieczkę do Krakowa. W trakcie podróży braliśmy udział w konkursie wiedzy na temat historii Krakowa z wyszczególnieniem węgierskich akcentów. Podczas spaceru połączonego ze zwiedzaniem miasta pani przewodnik opowiedziała nam o polsko - węgierskich związkach z Krakowem. Była to wyśmienita lekcja wspólnej historii, oczywiście w języku angielskim.

W środę nadszedł czas na pożeganie. Podczas tej uroczystości poznaliśmy zwycięzców wszystkich konkurencji oraz quizu. Pani dyrektor szkoły  w Gołkowicach - Renata Burchel oraz pani wicedyrektor ZSP - Urszula Sadowska wręczyły nagrody laureatom. W konkursie wiedzy I miejsce zajęli Krzysztof Kudłacz oraz Csanád Harsányi. II miejsce- Julia Kruczek i Viktória Szabó. III miejsce przypadło Zuzannie Stafińskiej i Julii Kosz.

Na koniec były słowa podziękowań oraz zapewnień o następnych etapach wymiany polsko- węgierskiej. Wspónym zdjęciom i uściskom nie było końca, ale wiemy, że wspomnienia zostaną z nami na długo.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji programu wymiany. Naszymi sponsorami byli: Spółdzielnia Pracy „Piwniczanka” w  Piwnicznej - Zdroju, Bank Spółdzielczy w Starym Sączu, PHU BiurOwiec, Intytut Jęzków Obcych w PWSZ w Nowym Sączu, Miasto i Gmina Stary Sącz,  Starostwo  Powiatowe w Nowym Sączu.  Wszystkim szczerze dziękujemy!
Wdzięczni jesteśmy również uczniom oraz ich rodzinom, którzy w swoich domach gościli kolegów z Węgier.

Karolina Puścizna, Katarzyna Zaczyk