musz.jpg
Potrójny sukces i to ogólnopolski!

W dniach 25 - 27 maja w Nisku na Podkarpaciu odbył się Centralny Finał Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Małopolskę reprezentowała trójka uczniów naszej szkoły: Faustyna Wiatr, Dorota Florek i Stanisław Job. To oni wcześniej okazali się najlepsi w etapie wojewódzkim.

Olimpiada obejmowała swoim zakresem ustawę o prawie własności przemysłowej, historię wynalazków i umiejętność zgłaszania projektów racjonalizatorskich.

W pierwszym dniu odbył się test pisemny, który pozwolił wyłonić zwycięzców etapu drużynowego i finalistów. Na 26 startujących drużyn zajęliśmy bardzo wysokie - 3 miejsce. To bardzo miła niespodzianka! W drugim dniu zakwalifikowani finaliści rozwiązywali zadania praktyczne. Między innymi wykonywali opis wynalazczy mocowania budowlanego.  Po trzech dniach zmagań, z grupy prawie 90 uczestników wyłoniono 15 laureatów, wśród których znalazła się cała trójka naszych uczniów! Najlepsza – Faustyna zajęła VII miejsce, tocząc zacięte boje w finałowym ustnym etapie olimpiady. O swoich umiejętnościach prawniczych również profesjonalnie panów z jury potrafili przekonywać Dorota i Stanisław.

Nasze potrójne zwycięstwo to wielkie osiągnięcie i ukoronowanie ciężkiej pracy całej ekipy wraz z opiekunem Robertem Porębą. Dlatego też ogromnie wszystkim Wam gratulujemy. 3 razy Laureat Ogólnopolski, 3 miejsce drużynowo w Polsce. Takiego sukcesu w historii startów ZSP w Olimpiadzie jeszcze nie mieliśmy!

Dodajmy, iż wytchnieniem w zmaganiach były przygotowane przez organizatorów ciekawe wycieczki. Uczestnicy olimpiady poznali od środka pracę elektrowni Stalowa Wola oraz mieli okazję uczestniczyć  w spływie galarami czyli płaskodennymi łodziami po rzece San.

O swoim udziale w Olimpiadzie tak mówi kapitan małopolskiej drużyny – Faustyna Wiatr.

„Jak to mówią do trzech razy sztuka. Od trzech lat brałam udział w tej olimpiadzie. Zostałam dwukrotną finalistką, a w tym roku udało mi się odnieść jeszcze większy sukces. Zdobyłam wymarzony już od bardzo dawna tytuł laureata, który otwiera mi drogę do realizacji dalszych moich marzeń. Z roku na rok tematyka olimpiady zaczęła coraz bardziej mnie interesować. Ubiegły rok dał mi ogromną motywację do dalszej nauki. Pojawiła się u mnie ogromną wola walki o tytuł laureata w tym roku. Zdobywanie nowej wiedzy stało się dla mnie przyjemnością. Upór, poświęcony czas pozwoliły mi odnieść wielki sukces. Dostałam się do finału i miałam możliwość odpowiadać na pytania ustne w Wielkim Finale. Było to dla mnie wielkie przeżycie przepełnione radością. Zdobyty tytuł stał się uhonorowaniem mojej ciężkiej pracy włożonej w przygotowania. Ponadto miałam zaszczyt jako kapitan drużyny odbierać puchar za zdobycie trzeciego miejsca dla okręgu małopolskiego. Puchar ten jest sukcesem naszej całej drużyny. Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu udało nam się go wywalczyć. Wszystkie te sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie naszych najbliższych oraz osób przygotowujących nas do olimpiady. To oni dodawali nam wsparcia i sił do dalszej nauki i walki. Za to wszystko należą im się również podziękowania.”